Wilhelm Friedrich Herschel (1738-1822)

Infrapunakiirguse avastas Saksamaal Hannoveris sündinud inglise astronoom Wilhelm Friedrich Herschel (1738-1822). Noorena, isa eeskujul muusiku ametit sõjaväes pidades ja pidevalt õppides, sai temast muusikaõpetaja, interpreet ja helilooja. 1766. aastal määrati ta Bathi kabelis organistiks. Isalt saadud intellektuaalne uudishimu viis ta praktika juurest muusikateooria juurde, mida ta õppis Robert Smithi raamatust “Harmonics”. Järgmisena võttis ta kätte Smithi teose “A Complete System of Opticks”, mis tutvustas talle teleskoobi ehitamise tehnikaid ja äratas huvi öist taevast vaadelda. Kangekaelne William ei rahuldunud lähedal asuva Päikese, Kuu ja planeetide vaatlemisega, nagu seda tegid teised tolleaegsed astronoomid. Peegleid lihvides ja teleskoope täiustades sai temast päikese- süsteemist kaugemal asuvate tähtede ja udukogude süstemaatilise vaatlemise sidereaalse astronoomia rajaja.
Tema teleskoobid osutusid paremaks isegi Greenwichi observatooriumis kasutatavatest. Ta valmistas ka oma okulaarid, tugevaimad 6450-kordse suurendusjõuga. Ta avastas planeedi Uraan, püstitas hüpoteesi, et udukogud koosnevad tähtedest, ja töötas välja tähtede evolutsiooni teooria.

Ühel kenal päeval tegi katse prismaga, millega jagas päikesevalguse spektrivärvideks. Katse käigus kontrollis ta iga värvi temperatuuri lihtsa, mustaks värvitud elavhõbedatermomeetri abil ja avastas, et temperatuur tõusis lillalt punasele. Juhuslikult avastas ta, et temperatuur tõusis punase (st nähtamatu) ala järel veelgi. Herschel avaldas oma tulemused 1800. aastal Londoni Kuninglikus Seltsis.  Herchel nimetas seda kalorikiirguseks (küttekiired), hiljem nimetati seda ladinakeelse terminiga infra st allpool või kaugemal punasest. Mõiste “infrapuna” võeti kasutusele 19. sajandi lõpus. 1816. aastal löödi ta rüütliks – Sir William Frederick Herschel.

Infrapuna kütteseadmete tööpõhimõte

Infrapunasoojuse paremaks mõistmiseks mõelge päikeselisele kuid külmale talvepäevale. Varjus olles on külm, aga päikese kätte jõudes hakkab kiiresti palju soojem, kuigi õhutemperatuur on sama. Seda kõike tänu sellele, et päikese elektromagnetkiirgus soojendab teie keha.

Infrapuna küte töötab päikesega samal põhimõttel, läbib peaaegu takistamatult toa õhu ja soojendab ruumis tahkeid kehasid (seinu, esemeid). Soojusülekanne toimub tänu infrapuna soojaalainetele, mis salvestuvad ruumi tahketes kehades. Tavapärane nn. konvektsioonküte soojendab ruumis olevat õhku. Õhk soojeneb ruttu aga jahtub ka kiiresti maha.
Pildil on näha tavapärase ja infrapuna kütte erinevus:

  • temperatuur on ühtlane nii põrandal kui lae all
  • puudub pidev õhu liikumine
  • õhk on puhtam, ringleb vähem tolmuosakesi ja allergeene
  • õhuniiskus ei muutu
  • silmade ja nina limaskest ei kuiva
  • küttepaneel töötab hääletult
tavalise kütte ja infrapuna kütte erinevused
Erinevus konvektsioon ja infrapunakütte vahel

Infrapuna küttelahendus kogu maja jaoks

Redwell küttekehades kasutatakse ära infrapunasoojuse omadust salvestuda pindades ja kehades mitte õhus. Selliselt salvestunud soojus püsib kauem, õhk ruumis on puhtam ja inimesel on meeldiv olla kuna ümbritsevad pinnad on soojemad kui õhk. Infrapuna küttega saavutatakse soojusmugavus madalama õhutemperatuuriga, mis omakorda on tervislik kuna õhk ei muutu kuivaks, õhus lendleb vähem tolmuosakesi ja allergeene. Lisaks hoiab selline kütteviis energiat kokku.

Redwell infrapuna kütteseadmed sobivad nii lisa- kui põhikütteks. Nutika lahenduse leiad kõikidesse ruumidesse, ka niisketesse ruumidesse. Kombineerides erinevaid Redwell kütteseadmeid, saab kütta kogu maja stiilselt ja efektiivselt. Ainuke küttelahendus, mis tagab ühtlase temperatuuri nii põrandal kui lae all ja tervisliku sisekliima.

Parima tulemuse saavutamiseks on mõistlik arvestada 50W/m2 kohta, siis on kindel, et ka kõige külmemal talvepäeval on tuba meeldivalt soe. Küttekeha võib olla ka veidi suurema võimsusega, kui mõõtude ja disaini poolest nii paremini sobib. Liigset energiakulu pole karta, sest termostaat reguleerib küttepaneeli tööd ja hoiab ühtlast temperatuuri.

soojuskaamera pilt Redwell küttepaneelist

Redwell küttepaneelide aluseks on vulkaanilise kivimi plaat, mis tagab ühtlase temperatuuri salvestamise ja jagunemise. Kivimiplaat kaetakse vastavalt kliendi soovile kuumakindla pulbervärvi, pildi, klaasi või peegliga. Redwelli ainulaadne tehnoloogia võimaldab toonida ja kujunda kerge vaevaga endale sobiv küttekeha, mis sobitub sisekujundusega ja paitab silma.
Pildil on näha soojuskaamera foto, mis näitab, et küttepaneeli erinevates osades on ühtlane temperatuur. Spetsiaalselt Redwelli jaoks väljatöötatud kivimiplaat eristab Redwell küttepaneele väliselt sarnastest toodetest. Rangelt kontrollitud toomisprotsess, tagab turvalise ja meeldiva kasutuskogemuse.

No post was found with your current grid settings. You should verify if you have posts inside the current selected post type(s) and if the meta key filter is not too much restrictive.

Redwell Eesti
Suur-Jõe 60, Pärnu,
80047 Pärnumaa

Lahtiolekuaeg
E-R 9:00-17:00
L: 10:00-14:00

P: Suletud

E-post:
kylli@redwell.ee

Kirjuta

Telefon:
+372 5326 8795

Helista